תחזוקת מעקות: הטיפים החשובים

זכוכית

אלו מעקות יקרים יותר ובאופן טבעי גם יוקרתיים יותר ומרשימים יותר, כך שהם פחות נפוצים אולם, בשנים האחרונות הביקוש להן גדל משמעותית. ייתכן והסיבה לכך היא, מעבר להיותן מפוארות ומרשימות, בעובדה כי מדובר בחומר עמיד למדיי שלא דורש רמת תחזוקה אינטנסיבית אלא רמת תחזוקה בסיסית של ניקיון הכרוכה בשטיפה של לכלוך.

מתכת

סוג אחד של מעקות אלו הן מעקות ברזל שלרוב מוצבות מחוץ לבית ועקב כך הן חשופות יותר לנזקי הסביבה ולנזקי מזג האוויר ולכן, יש להעניק להם תחזוקה שוטפת.

יחד עם זאת, הברזל הוא חומר עמיד למדיי שלא דורש רמת תחזוקה שוטפת ואינטנסיבית אלא ביצוע שיפורים וצביעה של המעקה אחת לשנה. סוג אחר אלו מעקות אלומיניום או נירוסטה שלהם יתרון בשל היותם חומרים זולים יחסית ונוחים לעיבוד. בנוסף, מגוון רחב של חומרים אלו ועיצובים פוטנציאליים שלהם הפכו אותם למבוקשים ביותר.

חומרים אלו עד כדי כך נוחים מבחינת הטיפול בהם שהם אינם דורשים תחזוקה שוטפת או טיפול תקופתי אלא רק תחזוקה הכוללת ניקיון בסיסי אחת למספר חודשים וגם זאת על מנת לשמר את המראה המבריק שלהם.

עץ

מעקות אלו הם המבוקשים והנפוצים ביותר בשל העובדה כי ישנם סגנונות עיצוב רבים שניתן לקבל מהם וכן, מגוון רחב של סגנונות ותצוגות שלהם, שמעניקים להם מראה ייחודי ומרשים.

תחזוקת מעקה העץ תלויה בסוג העץ ממנו בנוי המעקה. ישנם סוגי עץ רבים ולכן, היות שהתחזוקה מותאמת לסוג העץ, יש להתייעץ עם בעל המקצוע בטרם הטיפול. זאת, בייחוד לאור העובדה כי העץ הוא החומר הבעייתי ביותר מבחינת תחזוקה וטיפול והוא יכול להינזק מטמפרטורה (חום או קור), מרטיבות ועוד גורמים נוספים.

לא רק נזקים אלא עלולים להזיק לעת אלא גם תחזוקה בצורה שאינה נכונה עלולה להזיק לעץ. התחזוקה של העץ הינה שוטפת וחייבת לכלול ניקיון והברקה בתדירות לפי סוג העץ, חידוש וצביעה לפחות אחת לשנה וכן, בדיקה תקופתית או מספר בדיקות, על ידי בעל מקצוע, של העץ והעמידות שלו.

הטיפים שלנו

-החומרים הדרושים לטיפול ולתחזוקת המעקות, כמעט לכל הסוגים, הינה נמוכה משמעותית ביחס לתועלת שמפיקים ממנה בעתיד. זאת, משום שהתחזוקה של המעקות מביאה לשימור שלהם כחדשים למשך שנים רבות.

-מי שבוחר שלא לבצע את פעולות הטיפול והתחזוקה של המעקות, או מבצע זאת בצורה לא נכונה, עלול למצוא את עצמו רוכש מעקה חדש תוך מספר חודשים או שנים, דבר שהוא יקר הרבה יותר מפעולות הטיפול והתחזוקה עצמן.

-חשוב לזכור שאמנם פעולות הטיפול והתחזוקה הינן קלות ופשוטות יחסית, עדיין, כאשר מבצעים אותם, עיקרון הבטיחות חייב לעמוד לנגד עיניכם. כלומר, לפעולות הטיפול והתחזוקה ישנה חשיבות מאד גדולה בכל מה שקשור לעמידות המעקה ומכאן שגם לבטיחות שלו.

לסיכום

בבואכם לבצע פעולות טיפול ותחזוקה במעקות בביתכם, חשוב לזכור שני דברים, ההיבט הבטיחותי של המעקה, היבט זה הוא החשוב ביותר, וההיבט העיצובי והתצוגה שלו.

הדבר החשוב ביותר הוא להכיר את חומר הגלם ממנו עשוי המעקה. מתוך הכרה והבנה אלו נגזר אופן הטיפול והתחזוקה של המעקה. כמובן שחשוב ביותר ורצוי מאד, בייחוד בפעם הראשונה בטיפול ותחזוקת המעקה, להתייעץ עם בעל מקצוע גבי חומר הגלם הרלבנטי ואופן הטיפול בו כיוון שרק הוא ייתן את המידע בצורה הטובה והמקצועית ביותר.

המאמר הקודם המאמר הבא