דלתות פנים: התאמת סוג הדלת לאזורי הבית

בשונה מדלתות כניסה, שגם בתחום זה ישנו מגוון רחב, דלתות פנים הן קבוצה גדולה יותר ומגוונת יותר משום שהם קשורות לחללים שונים בתוך הבית, כאשר גם לאותו חלל ישנם סוגים שונים של דלתות.

כלומר, המגוון של דלתות פנים הוא הרבה יותר גדול, מכל הבחינות, העיצובי, הפונקציונלי והחומרי. אזורים שונים בבית דורשים דלת שונה. כך למשל דלת לחדר שינה תהיה שונה מדלת למטבח בהיבט של שקיפות וקלות הפתיחה.

חדר האמבטיה

דוגמא לעיצוב חדר אמבט
לחדר האמבטיה ניתן להתקין דלתות שונות מסוגים שונים. מטבע הדברים, נרצה דלת שאיננה שקופה לחלוטין, על מנת שלא ניתן יהיה לראות לגמרי את פנים החדר ולספק פרטיות למשתמש.

יחד עם זאת, גם עם אילוץ זה, ישנן אופציות רבות בכל הקשור לדלתות לחדר האמבטיה, כיוון שכמות המאפיינים השונים שניתן להוסיף לכל דלת היא גדולה.

כך למשל, ישנן דלתות עם מילויים שונים (כוורת, פלקסובורד), משקופים מסוגים שונים (יוניק, פרימיום, עגול, ישר שהוא הסוג הקלאסי, פירנצה), בעלות עמידות למים או לא, בעלות הלבשת יוניק של רכיב מיוחד לפינות הדלת, דלתות למינטו, דלתות עם צבע ייחודי, דלתות הזזה, דלתות פורמייקה, דלתות עץ ופורניר, דלתות עם פרזול ועוד.

חדר השינה

דוגמא לעיצוב חדר שינה
בדומה לחדר האמבטיה, גם בחדר השינה ישנו השיקול של פרטיות ולכן, העדפה של דלתות שאינן שקופות לחלוטין. יחד עם זאת, אין לשלול על הסף דלתות שקופות לחדר השינה. כמו ברוב האלמנטים של העיצוב, גם העיצוב והסוג הנדרש בנוגע לדלתות לחדר השנה הינם תלויים לגמרי בטעמו ולהעדפותיו של הלקוח.

כך למשל, בבית בו גרים הורים וילדים, כנראה שההורים יעדיפו דלת שאיננה שקופה לחלוטין מטעמי צניעות ופרטיות, אך בהחלט ייתכן כי אדם רווק דווקא יעדיף דלת שקופה מטעמים עיצוביים וטעמים אישיים.

גם בתחום של דלתות לחדר השינה, ישנו מגוון רחב של סוגים של דלתות, הן מבחינת העיצוב והחומר והן מבחינת הפונקציונליות. כך למשל, ישנן דלתות למינטו, דלתות עם צבע ייחודי, דלתות עם צוהרים, דלתות זכוכית, דלתות הזזה ועוד.

חדרים נוספים

חדרים נוספים בבית עשויים להיות המטבח או המזווה. דלת למטבח עשויה להיות רעיון טוב במידה ורוצים ליצור הפרדה בין חלל המטבח לבין חלל הסלון וחדר האוכל.

כיום, בצורות הבנייה הקיימות, פחות נוטים לבצע הפרדה זו אלא יותר ליצור חלל משותף, חלל אחד, שבו יימצאו המטבח, הסלון, חדר האוכל ולעיתים גם חדר העבודה.

אפשר ליצור איחוד מסוים בין החללים באמצעות דלת למטבח שהיא שקופה, עם צוהר, דלת הזזה או דלת הניתנת לפתיחה בקלות. באופן דומה מבחינה פונקציונלית, דלת למזווה עשויה להכי מאפיינים אלה ודווקא במקרה הזה, דלת למזווה היא רעיון נפוץ יותר כיוון שישנה נטייה, עיצובית ופונקציונלית, ליצור הפרדה בין החלל של המטבח עצמו, היכן שמבשלים ואוכלים, לבין החלל שבו מאכסנים את האוכל עצמו.

לסיכום

דלתות פנים הן עולם ומלואו מבחינת הסוגים השונים, העיצובים השונים, החומרים השונים, הפונקציונליות השונה המאפיינת כל דלת, החלל הרלבנטי עבורו מיועדת הדלת ועוד היבטים נוספים. כמובן שבאופן דומה לשאר ההיבטים של עיצוב הפנים של הבית, ישנה חשיבות והשפעה מכרעת להעדפות והצרכים של הלקוח, שעשויים להשתנות בהתאם לסוג החלל והשימוש בו.

המאמר הקודם המאמר הבא